sharing
When you get your lip balm, do you want to keep it all for yourself or do you want to share it with people? Sometimes it's best to keep it all to yourself, as you just gave somebody motivation to buy stuff better than you to get more people to follow. Plus when you give somebody free stuff, they're more likely to come back for more. And these lip balms cost money. They aren't free. Sometimes, you'll get a package of lip balms. And you'll have more than one of one flavor. For example with the peeps lip balm below, it has three lip balms which are repeated. One of the lip balms however, the yellow one there is only one of it in that package. As you can see in the top right of the picture, this lip balm cost $5 at Five Below.
You could either choose to keep one of all of them, including the yellow one, and give the repeats to your friends. Or you could keep all of them. A benefit of keeping all of them is that if one gets ruined or used up, you'll have a spare. Plus with extras, you can keep one unopened. Unopened lip balms can add up to a lot of money over the years.
If you really want to share if your friends, you can buy multiple packs. Keep one pack or two, and share the rest of your friends. But that could be putting out a lot of money. Five Below is the cheapest place I have discovered so far. For the lip balms below, that was $4. A peice.
If I were to buy three packs, one for me, the second one for me as well, just unopened, and the third one for my friends it would cost me around $12. For $12, I could get 12 lip balms at Sears. 3 pucker Pops at Claire's. 8 pack Coca-Cola lip balm pack at Walmart. One 8 pack of Skittles lip balm at Walmart.
For three packs of Starburst lip balm at Walmart. Or almost any lip balm package at Target. I would like to give lip balm, lip gloss, or lip scrub to my friends if it were for their birthdays. Other than that, probably not. Especially since I am in Middle School, and work in the middle school and only get paid $1 a day. And I have to pay $15 phone bill each month. There's only five days in my school week. And that's not always fun to work every single day in the kitchens. I definitely have to do chores around the farm, such as mowing 3 acres or something. If you are someone who gets an allowance, you might have loads of money to buy lip balms. But if you're someone like me who does not receive an allowance, you might want to figure out a quick job. Because Mommy and Daddy are going to be dishing out money for every single little thing you want.
Bạn đang đọc truyện trên: Truyen247.Pro