budget
How much are you willing to spend each month? How much are you willing to spend per lip balm? Lip balms can average anywhere from $1 to $10.99 for packages of anywhere from one lip balm to 10 lip balms.
Lip balms tend to average on the expensive side. Your best option when you're first starting out, is to check out the clearance aisle of stores. I recently bought a ring pop lip balm, strawberry flavored in the shape of an actual Ring Pop, for $0.10 at Walmart up in Paducah Kentucky. It was originally marked down to a dollar. Then it was marked down to $0.10. With tax it was only $0.11. Another option, is to wait till after the holidays. And then go look at the Holiday lip balms. For instance, I went to Claire's up in Tampa Florida. All of their Christmas lip gloss, like sugar sweet Santa Claus and sugar sweet Santa trunks, peppermint Christmas trees, and marshmallow snowmen, were all priced down. I got 11 Christmas lip glosses for $0.09. As the lip gloss was priced at a penny a price and they also had a sale for buy 3 get 3 free, instead of spending $0.11, I only spent $0.09.
I gave some to my friends, and kept the rest of myself. When other people who pretended to be my friends wanted them, I told them that I paid $3.99 for them. And I wanted at least two bucks for them. Now I was lying as I only spend a penny a piece on them, however their original price was $3.99. Plus I don't like fake friends.
Bạn đang đọc truyện trên: Truyen247.Pro